Často používané triky

Také máte pocit, že se poslední dobou roztrhl pytel s telefonáty nabízejících nám nespočet „neodolatelných“ nabídek? Stačí zvednout telefon a můžeme si vyřídit kreditní kartu, úvěr, nový telefonní tarif nebo zdravotní pojištění.


Scenáře telefonátů se různí, výsledek však zůstává stejný - neodolatelná nabídka, které byste se měli vyhnout.

Pojďme se seznámit s nejčastějšími praktikami.

Spotřební zboží

Často je nám nabízen, nekvalitní či zbytečný a předražený produkt (od hrnců až po vysavač). Ten je nám představován jako prémiová záležitost, bez kterého náš život ztrácí smysl.

Telefonní tarify

Velice často se nám ozve prodejce představen jménem operátora, často se však jedná pouze o najatou externí agenturu, s oznámením a ukončení nabídky našeho současného tarifu. Ozve se nám prodejce, který se nejčastěji představí jménem operátora (i když se přímo o operátora nejedná – nejčastěji najatá externí agentura) a oznamuje nám, že náš současný tarif se již bohužel nenabízí a je třeba sjednat nový, čirou náhodou dražší, jinak nám budou ukončeny telefonní služby. Což je samozřejmě nesmysl, i když se náš tarif již nenabízí, není důvod abychom ho nemohli používat dál. Druhým trikem je snaha nám prodat dražší službu, která se na první pohled zdá velice lákavá, druhou stránkou věci však je, že zbytečně platíme za něco, co ve skutečnosti nevyužijeme. Příkladem jsou neomezené tarify. Měsíční poplatek se Vám ztrojnásobí, ale voláme stále stejně. Voláme, protože potřebujeme, ne protože můžeme.

Změna zdravotní pojišťovny

Podobná situace nastává i v případě změny zdravotní pojišťovny, kdy nám zavolá podvodník představující se jménem zdravotní pojišťovny a oznamuje nám, že naše současná zdravotní pojišťovna končí a je třeba přejít k nové. Nebo nás na ulici zastaví prodejce slibující drobný dárek za přechod k jiné zdravotní pojišťovně. V tomto případě se jedná spíše o dar "danajský". Už nám totiž zapomenou říci, nebo to dokonce i zapřou, že naši současní doktoři třeba nemají smlouvu s novou zdravotní pojišťovnou a že nás příště neošetří.

Energie (elektřina, plyn)

Asi nejčastějším případem prodejců na ulici nebo zvonících u nás doma je snaha vnutit nám přechod k jinému dodavateli energií. Výpočet ceny energií je poměrně komplikovaný a chceme-li dodavatele energií změnit, vezměme si raději kalkulačku a obětujme jeden večer poctivému počítání. Nabídka zvonící na naše dveře výhodná rozhodně není.

Kreditní karty

Další velmi častý podfuk se týká kreditních karet, kdy je nám slíbena kreditní karta s programem odměn a bonusů, o čem už se ale nemluví jsou vysoké měsíční a roční poplatky za používání karty. Je třeba si uvědomit, že bonusy nikdy nevyváží poplatky. Takovéto kreditní karty jsou masově rozdávány nejčastěji před nákupními centry.

Nabídka práce

Jako poslední jsme si pro Vás nechali neodolatelnou nabídku práce snů. V tomto případě se nám většinou ozve člověk, jehož posláním je pomoci nám snadno a rychle zbohatnout. Zní to lákavě, ale je za podobnou nabídkou práce je schovaný MLM (multi-level marketing) aneb podomní prodej spotřebního zboží. Protože názvy jako pyramida či MLM již začínají být i v Čechách považovány za neslušné, objevuje se pro tuto hru název nový – síťový marketing. Jedná se o začarovaný kruh, podvodů neustále přibývá a je potřeba aby přibývalo také lidí, kteří budou podvody provádět...

Zdroj a foto

Ajax loader
spam@feldhost.cz