Správce české národní domény, Sdružení CZ.NIC, může díky projektu Turris, slavit. Tisíce lidí z celého světa poslali tomuto sdružení více než 18 miliónů korun na server, kterým chtějí bojovat proti hackerům na celé planetě.
Crowdfundingový server Indiegogo, díky němuž kreativní jedinci popř. menší firmy, můžou získat finance na realizaci svých projektů. Po dobu dvou měsíců byla spuštěna kampaň, do které mohli lidé přispívat. Aby se české routery Turris Omnia začaly vyrábět, bylo požadováno minimálně 100 000 dolarů, v přepočtu 2,5 mil. Korun.
Výsledek kampaně byl neočekávání úspěšný. Požadovaná částka byla více než sedmkrát vyšší. Za dobu posledních dvou měsíců bylo vybráno 755 000 dolarů, v přepočtení na české koruny téměř 18,7 miliónů korun. Celá kampaň bude ukončena dnes (12.1.2016) a s velkou pravděpodobností výsledná částka bude ještě vyšší.
Ptáte se na důvod zájmu o router u více než 4600 lidí, kteří přispěli? Odpovědí může být to, že každý přispěvovatel, který poslal min. 179 dolarů (4500 Kč) dostane svůj router. V nabídce bylo na výběr několik modelů, z čehož nejlevnější routery byly vyprodány téměř okamžitě. Zůstává tedy již jen několik modelů dražší verze.
Jak vypadá router uvnitř?
Nenechte se zmást obyčejným vzhledem, protože zdání klame. V bíle krabičce je velmi pokročilá technologie. Pro pohon byl zvolen dvoujádrový procesor Marwell Armada 385, který je taktovaný na 1,6 GHz, a 1 GB operační paměti. Dále jsou k dispozici dva USB 3.0 konektory či slot na SIM kartu.
Router využívá operační systém Turris Omnia, díky němuž dokáže router rychle reagovat pomocí aktualizace systému na aktuální hrozby. Všechny aktualizace jdou od Sdružení CZ.NIC, aniž by se musel uživatel routeru o aktualizace starat. Tato technická novinka je vybavena i vyšším zabezpečením, spediálním čipem, který zajišťuje šifrování a identifikaci routeru.
Projekt Turris byl zahájen v roce 2013, v době vzniků prvních routek testovaných na vybraném vzorku českých uživatelů.