Čísla tady…čísla tam…čísla jsou všude, kam se podívám. A jaké je Vaše nejoblíbenější?

ČÍSLA. Všude jsou samá čísla. Telefonní čísla, čísla popisná, čísla pater ve výtahu, čísla kanceláří, čísla v kalendáři, jízdní řády apod. Vidíme jich denně stovky a ani nám to nepřijde. Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, zda Vy sami máte číslo (popř. čísla), která nějakým způsobem upřednostňujete a proč zrovna tohle? 


Pokud i Vás samotné zajímá, jaké je nejoblíbenější číslo, nejste evidentně sami. Přemýšlel o tom i britský matematik Alex Bellos, proto se to rozhodl zjistit. Připravoval právě svou knihu pojednávající o propojení matematiky jako takové do běžného života. Využil tedy svého blogu, kam zadal anketní otázku, a lidé reagovali. Celkem se ankety účastnilo 44 tisíc lidí z celého světa. A jaké číslo vyhrálo?


Vítez ankety bylo číslo sedm. Alex Bellos to zhodnotil slovy: „abych byl upřímný, jen stěží to může člověka šokovat. Lidé mají nejsilnější emocionální reakci v souvislosti s číslem sedm, a to po celou lidskou historii na celé Zemi“ . Jedná se totiž o číslo, které je velmi významné z kulturního i mystického hlediska. Byli to právě mágové, kdo sedmičku hodne používali. Starý zákon uvádí, že Země a život na ní byla Bohem stvořena právě za sedm dní. Týden má sedm dní a také celý cyklus oběhu Měsíce kolem Země i kolem své osy trvá čtyřikrát sedm dní.


Na druhém místě se umístilo číslo tři. Jedná se o číslo, které je pro mnohé z nás šťastné. Nejvíce ho však jako šťastné číslo označovali lidé z Itálie a Švédska. Bronzovou příčku obsadilo číslo osm. Ta je hodně oblíbená především v Číně, protože osmička je pro ně slovem znamenající prosperitu. Hádejte tedy, “kdy v roce 2008 začínala olympiáda v Pekingu? Zkuste nám napsat odpověď do komentářů ;-).


Za zmínku stojí i známé číslo třináct. Pro někoho číslo šťastné, pro jiné číslo nahánějící obavy. Pokud byste se ptali jak obstálo v žebříčku oblíbenosti, tak obsadilo šestou příčku. Je tedy vidět, že je více těch, kteří ji mají zařazenou mezi oblíbenými čísly. A jak jste na tom Vy? Je pro Vás pátek třináctého Váš oblíbený den nebo si raději zařídíte home office a jste velmi opatrní? Napište nám to do komentářů pod článkem…


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz