Co všechno o Vás řekne palubní vstupenka?Znáte to…letíte na dovolenou a v eufórii si vyfocenou palubní vstupenku s nějakým vtipným komentářem zveřejníte na některé ze sociálních sítí. Expert specializující se na letecké služby, Steve Hui z iflyflat.com, ukazuje, jaké takové zveřejnění může nést následky. 

Aniž by to bylo na první pohled jasné, Vaše palubní vstupenka obsahuje mnoho informací. Více, než si její majitel připustí. Pokud si krátíte čekání na letišti vyfocením palubní vstupenky, kterou poté vložíte na některou ze sociálních sítí, ukazujete celému světu více než jen kam a kdy letíte. Díky tomuto zveřejnění na sebe prozradíte osobnější informace a kdekdo znalý věci dokonce Vaši rezervaci může buď změnit, nebo dokonce zrušit.

Specialista Steve Hui z iflyflat.com dodává: „Jak jednoduché je získat přístup k něčím informacím? 30. srpna jsem to vyzkoušel, když jeden z pasažérů Virgin Australia letící na sdíleném letu s Delta Airlines zveřejnil na sociální síti svou palubní vstupenku. Delta zveřejňuje obrovské množství informací, tak jsem se rozhodl přesvědčit, jak je jejich systém bezpečný. Na přihlášení se do správy rezervace stačilo jméno pasažéra a číslo palubní vstupenky či kód rezervace. Vše, co jsem potřeboval, bylo na letence, takže přihlášení proběhlo rychle.” 

Během okamžiku se Hui dostal ke všem informacím týkajících se pasažéra jako např. na jakém sedadle bude cestující sedět, kolik za letenku zaplatil, itinerář cesty, kolik má u dané aerolinky nalétáno, poslední čtyři čísla platební karty, kterou zaplatil celou letenku. Změnit sedadlo je v tomto případě velmi jednoduché, stejně jako zrušené celé rezervace letenky. A to ještě není vše. 

Jaká jsou další rizika?
Palubní vstupenka má na sobě vytisknutý i čárový kód. Proto, pokud na zveřejněné fotce rozostříte či smažete detaily např. čísla palubní vstupenky, že to stačí. Nicméně pokud je v pořádku čárový kód, údaje jsou snadno zjistitelné. Kód obsahuje všechny údaje, které jsou vytisknuté na samotné palubní vstupence. Najít čtečku, která by tento kód přečetla, je velmi snadné a může ji mít kdokoliv. 

Proto, až se budete chtít třeba pochlubit, kdy kam letíte, mějte na paměti, že zakrytí většiny informací, včetně čárového kódu, je jen a jen ve vašem zájmu.

 

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz