Den bezpečnějšího internetu

Internet je doma našim dětem tak bezpečný, jak si ho bezpečný uděláme a jak moc s dětmi o této problematice mluvíme. Číhá v něm mnoho hrozeb, které mohou, zvlášť jeho dětské uživatele, kdykoliv nemile překvapit. Přesto tyto hrozby rodiče s dětmi neprobírají. Co Vy, jak jste své děti, používající internet, informovali?


Málokterý školák nezná internet. A také čím dál víc školáků má smartphone s připojením na internet. Společnost Seznam.cz provedla výzkum, z jehož výsledků vyplývá, že až 78 procent dětí chodících do 4.-9. třídy má v mobilu internet. Ale jen 29 procent z nich bylo doma vysvětleno, jak zodpovědně na internetu chovat. Zbývajícím dětem, používajícím smartphony s připojením na internet, doma možná rizika v internetové síti nikdo nevysvětlil. A přitom právě děti bývají nejzranitelnější.


Nemít internet za odměnu

Mnoho rodičů volí internet jako motivační nástroj. Děti ho mají „za odměnu“. Autor projektu Seznam se bezpečně, Martin Kožíšek, uvedl: „Rodiče i učitelé často volí cestu zákazu nebo omezení přístupu k internetu. Tyto zákazy mohou ale děti jednoduše obejít. Vhodnější je nastavení několika pravidel, která budou děti dodržovat a rodiče budou mít možnost je kontrolovat“. A toto téma dnes není náhodou. Již pravidelně totiž připadá Den bezpečnějšího internetu na druhý den v týdnu druhého měsíce v roce.


Dnešní doba chytrých telefonů s trvalým připojením k internetu poskytuje ale dětem více soukromí, než tomu bylo dříve, kdy byl v domácnosti jeden počítač sdílený celou rodinou. A právě tento fakt může znamenat pro děti riziko. Průzkum společnosti Seznam.cz sledoval poslední tři roky dětskou cílovou skupinu a to, jak děti umí využívat internet a co na síti dělají. Výsledkem je fakt, že děti internet využívají téměř neustále. Ostatně žák 4. třídy v průzkumu uvedl: „Přijdu ze školy a máma mi řekne, ať jdu dělat úkoly. Tak si vezmu mobil, mám ho vedle sebe a u toho si dělám úkoly. Na mobilu si buď píšu na Facebooku, anebo si pouštím písničky“.


A jak jsou na tom sociální sítě?

Přestože je určena věková hranice dětí využívající Facebook, používá tuto sociální síť 76 procent českých dětí. Zatímco mladší děti tráví čas hraním her, ty starší komunikují se svými kamarády, sdílejí jejich příspěvky. „A právě v tom spočívá jedno z největších rizik. Děti musí vědět, nejen jak si nastavit ochranu soukromí, ale také co je vhodné publikovat a co už ne. Proto se zamyslete, jaké informace o sobě chcete sdělit. Zveřejňujte pouze ty, které byste byli schopni vyvěsit na místě plném lidí, třeba na zastávce autobusu nebo školní nástěnce“, řekl Kožíšek.


Kamil Kopecký z projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci dodává: “Sociální síť Facebook je pro děti jakýmsi rozšířeným pokojíčkem, do kterého děti vpouštějí své virtuální přátele. Jak prokazuje výzkum České děti a Facebook – více než třetina dětí své virtuální přátele osobně nezná a neví, s kým skutečně komunikují. Proto je nutné naučit děti chovat se v prostředí Facebooku bezpečně – zejména omezit množství osobních údajů, které v tomto prostředí sdílejí, a ověřovat si identitu svých internetových přátel“. 


Jak moc je mobil (ne)bezpečný?

Více než 20 tisíc dětí se zúčastnilo projektu Kraje pro bezpečný internet. Projekt byl proveden formou kvízu s cílem ukázat vědomosti dětí o samotném internetu. Děti nejvíce chyb udělaly v oblasti související se zveřejňováním osobních údajů. „Děti často nevnímají, jaké důsledky může mít zveřejnění jejich jména, adresy, data narození a dalších citlivých údajů. Stejně tak považují za naprosto bezpečné zveřejňovat fotografie ze svého soukromí na internetu a sdílet je s kamarády“, informoval Václav Koudele, manažer společnosti Microsoft a člen koordinačního výboru projektu Kraje pro bezpečný internet.


Prevence je cesta

Nejdůležitější je prevence. Mluvit s dětmi, nebo se staršími uživateli o riziku, které je v internetové síti může potkat. K tomu může pomoci i projekt Seznam se bezpečně (www.seznamsebezpecne.cz), který byl realizován s cílem bezpečně upozorňovat na možné nástrahy.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz