Nahradí WiFi v budovách znovuzrozené porty?

Kratičké záblesky infračerveného světla mohou přenášet data o mnoho rychleji, než přes WiFi síť. Proto akademici z Einghovenske univerzity nyní pracují na technologii, která by se specializovala na rychlý přenos dat v budovách.

Velký zájem vzbudila propustnost portů, která je až čtyřiceti násobná proti dnešní kapacitě WiFi sítě standardu 802.11ac. Nepropustnost infračervených paprsků přes stěny byla vyřešena světelným vysílačem na stropě. K němu vede tenoučké optické vlákno, které přenáší vysílané a přijímané data k přístupovému bodu. Každé ze zařízení v místnosti s přímým výhledem na vysílač je tak v nepřetržitém, rychlém spojení. Své uplatnění by si nová technologie měla najít jak v kancelářských prostorách, tak v domácnostech.

Díky odlišné vlnové délce infračerveného světla není třeba přenosové pásmo sdílet a nevznikají ani žádné kolize či rušení. O světelných WiFi technologií se mluví už déle, ale všichni se soustředili jen na světelné spektrum. Přitom infračervené záření je spolehlivější , není možné ho přehlušit jinými světelnými zdroji a lidské tělo na něj nemá negativní reakce.
Nový komunikační standard je podle magazínu Market Business News stále ve vývoji, akademici však avizují, že nejsou s prací daleko od bodu, kdy by dokázali technologii přenést z vývojářských laboratoří do praxe.
 

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz