Nevyužité jídlo darovat přes novou aplikaci? Ano, už je to možné

V dnešní době jsou aplikace na mnoho služeb. Každý, kdo má chytrý telefon, nějakou jistě dennodenně využívá. Proto není divu, že se rychle mezi lidmi šíří aplikace, která umožňuje darovat jídlo. Zatím je k dispozici jen ve Velké Británii, kde ji využívá zhruba 20 tisíc Londýňanů.


Ptáte se, k čemu taková aplikace je a jak funguje? Dle průzkumů dochází v mnoha zemích k velkému plýtvání jídla. Ne všechno jídlo se spotřebuje, tak to mnozí vyhodí. I to je důvod, proč ve Velké Británii vznikla mobilní aplikace Olio. Princip je jednoduchý. Můžete aplikaci využít, když máte jídlo, které chcete někomu zdarma nebo za symbolickou částku nabídnout. Ale uživatel aplikace může být i ten, kdo nevyužité jídlo nenabízí, ale hledá. .


„Je na uživateli, aby si určil, jestli za jídlo, které nabízí, bude něco chtít. Většina položek je ale zdarma. Tady třeba někdo nabízí kilo ovoce za 2 libry místo původních čtyř. Máme podmínku, aby malé, nezávislé obchůdky, které se do Olia zapojí, nabízely aspoň 50procentní slevu. Vždyť je to vlastně přebytečné jídlo. Třeba pekařství by na konci dne zbylé výrobky vyhodila. My jim dáváme šanci, aby pečivo rozdala místním,“ říká Tessa Cook, jedna z autorek skvělé aplikace, o filozofii projektu.


V tuto chvíli je v Londýně zhruba 20 tisíc uživatelů, kteří aplikace využívají, ale jejich počet se prudce zvyšuje. Díky dobrovolným ambasadorům však bude aplikace rozšířena po celé Velké Británii. „Teď se soustředíme na šíření Olia po Británii. Postupujeme doslova od města k městu. V letošním a hlavně příštím roce ale vážně uvažujeme o expanzi do ciziny. Ozvali se nám lidé v podstatě z celého světa, že se jim náš model líbí a že by ho rádi přenesli do své vlasti. Dokonce nás kontaktovaly i vlády zemí! Nejde nám o komerční úspěch. Chceme vytvořit platformu, která by pomohla zabránit vyhazování kvalitních potravin,“ říká Tessa Cook.


Tessa také nadšeně popisuje vedlejší, lidský, efekt aplikace Olia: „Máme jabloň, na které byla taková úroda, že jsme všechno ovoce nemohli sníst. Tak jsem jablka nabídla na Oliu a během 5 minut se ozvala jedna paní, že si je vezme. Ukázalo se, že je to Kanaďanka, která bydlí hned naproti. Přeběhla v hustém dešti ke mně domů a krásně jsme si půl hodiny povídaly. Žije v té ulici bůhvíjak dlouho, ale nikdy jsme se navzájem ani nepředstavily. Díky aplikaci jsme si teď vytvořily hezký vztah,“


Ve Velké Británii není aplikace Olio jediným způsobem, jak zamezit plýtvání jídlem. Možná jste již slyšeli o organizaci WRAP. Jedná se o organizaci, která zastřešuje tuto problematiku ve Velké Británii a snaží se zvyšovat povědomí lidí o možnostech jak využít nepotřebné potraviny, říká její ředitel Richard Swanell a dodává: „Použili jsme webovou stránku kampaně Love Food, Hate Waste a vybudovali kolem ní celou komunitu lidí. Britové si tam vyměňují informace a tipy, jak lépe zabránit plýtvání jídlem. Hodně oblíbené jsou recepty, jak naložit s krocanem, který vždycky zbyde po Vánocích, nebo jak nejlépe využít dýni poté, co padne za oběť ozdobám na Halloween.“


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz