Nová aplikace propůjčí nevidomým zrak


Be My Eyes je nyní asi nejoslavovanější aplikací na internetu. Její tvůrci totiž vynalezli aplikaci, která sice neumožní nevidomým vrátit zrak, ale velmi se to k tomu přiblíží. Přišli na způsob, jak pomoci nevidomým ve chvílích, kdy by zrak potřebovali. 


Způsobů jak pomoci vzdáleně nevidomým je hodně. Ale protože základem jsou chybějící oči, které je třeba „nahradit“, je zde způsob na základě videohovoru. Hovor probíhá tak, že obraz je vedený jen směrem k Vám. Nevidomý mobilní telefon s kamerou nasměruje na předmět, který potřebuje vidět a vy mu poradíte.
 

S čím potřebuje nevidomý nejčastěji poradit?
Nejčastěji to bývají údaje třeba jako datum spotřeby na obalech potravin. Dále můžete poradit s barvou vybraného oděvu v šatníku nebo přečíst jak připravit konkrétní jídlo. Jediným předpokladem na Vás je, abyste mluvili jazykem člověka, který potřebuje pomoci. Jazyk si vyberete v nastavení aplikace (v nabídce je i čeština) a pak už jen zbývá čekat, až se na Vás obrátí někdo, kdo potřebuje Vaši pomoc.
 

Za jak dlouho Vám někdo zavolá?
V současné době aplikaci používá 31 700 nevidomých. Nicméně na druhé straně je mnohonásobně více pomocníků, konkrétně 449 tisíc lidí, kteří jsou ochotni pomoci. Proto se čekání na onu pomoc může zdát někdy hodně dlouhé.

Každý uživatel získává za jakoukoliv pomoc body, dokonce i pouze za snahu pomoci. Cílem bodování je motivovat k častější pomoci. Pokud byste si aplikaci rádi nainstalovali do telefonu, tak jen pokud máte některý z řady iPhone. Verze pro Android je nyní ve fázi vývoje.


Jak aplikace funguje?
Pokud máte nainstalovanou aplikaci Záchranka a jste v ohrožení života, zranění bez možnosti pomoci, dlouze podržíte nouzové tlačítko na displeji telefonu. Tím vytočíte linku 155 a ve stejnou chvíli se odešle z Vašeho mobilu zpráva udávající Vaší přesnou polohu. Pokud uživatel vyplnil v aplikaci i zdravotní údaje, odešlou se také.

Výhodou aplikace je, že se pomoc přivolá i v případě, že uživatel není připojen k internetu včetně odeslané SMS zpráva i se souřadnicemi. Dále Záchranka obsahuje interaktivní návod pro první pomoc, lze si vyhledat nejbližší pohotovost, lékárnu nebo nemocnici. V současné době je aplikace vhodná i pro nevidomé, ale díky Nadaci Vodafone se připravuje rozšíření i pro neslyšící.

Ajax loader
spam@feldhost.cz