Počítače a mobily – samozřejmost dnešní dobyČeský štatistický úrad (ČSÚ) zverejnil údaje, z ktorých vyplýva, že prenosné verzie počítačov v podobe notebookov a tabletov suverénne prevládajú nad klasickými stolovými počítačmi a sú v troch domácnostiach zo štyroch. Naproti tomu mobilné telefóny sú v každej rodine minimálne dva. Ľudí, pre ktorých nie je mobil samozrejmosťou, sú len 2 percentá populácie staršej ako 16 rokov.

Od roku 2010 vzrostl počet domácností vlastnící osobní počítač na 3,1 miliónu a tvoří tak 73 procent a výhledově ještě pravděpodobně poroste. Co se mění, je typ přístroje a předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová dodává: „Až do roku 2013 dominovaly českým domácnostem klasické stolní počítače. Vloni je vystřídaly počítače přenosné. Mělo je 55 procent všech domácností, respektive 75 procent domácností, které jsou vybaveny počítačem.“

Mobilní telefony jsou stále dostupnější a na sto domácností jich připadá 206. Ruku v ruce s chytrým telefonem jde využívání internetu, který má, co se jeho uživatelů týče, také vzestupnou tendenci. Loni ho využívalo 6,6 miliónů lidí a tím se množství uživatelů dostává před množství uživatelů mobilních telefonů. Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ, to komentuje slovy: „Je to dáno hlavně rozmachem chytrých telefonů a jiných přenosných zařízení, která jsou častěji využívána i k přístupu na internet. Lze předpokládat, že internet se ve spojení s mobilem brzy stane široce rozšířenou technologií používanou napříč všemi věkovými a vzdělanostními kategoriemi.

Jak si ve statistice stojí internet v mobilu?
Internet v mobilu využívají nejvíce mladí lidé ve věku 16–24 let. Nicméně celkově mobilní internet loni využívalo 37 procent dospělé populace, což je 3,2 miliónu osob. K čemu je internet nejčastěji využívaný? Odpověď je jednoznačná – nejvíce je využívaný ke komunikaci a k vyhledávání informací nebo čtení online zpráv, knih apod. Co je překvapivé, je procento kolik dospělých touto činností loni trávilo čas. Zkusíte si sami tipnout výsledek? Bylo to 65 procent všech dospělých, což byl zároveň nejvyšší podíl v rámci porovnání celé EU.

Jakou roli v průzkumu mají sociální sítě? 

Velký boom v počtu uživatelů sociálních sítí upadá. Zatímco v letech 2010–2013 se počet uživatelů navýšil z 9 procent na 34 procent, loni už uživatelé tvořili jen 37,4 procent, takže nárůst byl jen půl procenta. Spolu se stolními počítači je na ústupu také klasická telefonní pevná linka, kterou využívá pouhých 6 procent domácností. Takže zatímco ve využívání internetu jsme na první příčce v EU, co se týče pevné telefonní linky, zde jsme spolu s Finskem v EU na místě posledním.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz