Podvodné e-maily opět zaplavily Česko

V tomto týdnu tu máme hned tři větší vlny podvodných e-mailů, které zkouší nepozornost českých uživatelů. Tentokrát se podvodníci zaměřili na zákazníky operátora Vodafone nebo lidi ve finanční tísni.

Tento týden je bohatý na vlny podvodných e-mailů. Novinkou je útok, který cílí na zákazníky operátora Vodafone. Podvodníci hromadně rozesílají falešné vyúčtování, to však není příliš důvěryhodné, nedali si ani práci s překladem podvodných zpráv do češtiny. Velice podezřelá se tak stává užitá němčina. Český Vodafone žádné zprávy v němčině tuzemským zákazníkům neposílá.

Zatím byly zpozorovány tři typy těchto falešných vyúčtování. První obsahuje infikovaný PDF soubor v příloze, který zneužívá chybu ve starších verzích programu Adobe Reader. Zbylé dva typy zastupují klasický phishing. Mají vyzvědět informace o platební kartě, resp. přihlašovací údaje do samoobsluhy. Podle ohlasu našich čtenářů jsou zprávy rozesílány průběžně již několik dní. Sám Vodafone před nimi už varoval.

Pokračuje také vlna nevyžádaných e-mailů nabízejících lámanou češtinou pochybné půjčky. Evidentně cílí na lidi ve finanční tísni, čemuž nasvědčuje to, že spammeři slibují menší půjčky v řádku jednotek tisíc korun bez dokládání potvrzení o příjmu či bez nahlížení do rejstříku dlužníků s poskytnutím v řádu desítek minut. Odkazy vedou na weby s různými doménami v češtině s generickou koncovkou (např. .info).

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz