Podvodníci se snaží lidem vysát účty i o Vánocích

Počítačoví podvodníci nezahálí ani během vánočního shonu a důvěřivé jedince žádají o zaslání finančního příspěvku. Poté ale vybílí celý bankovní účet. Dle varování České spořitelny se jedná o novou vlnu kybernetických podvodů.


Nejedná se o nic nového, stejný trik byl použitý v minulých měsících již několikrát. Jediné co se liší, je čas, na který počítačoví podvodníci sázejí. Spoléhají na fakt, že lidé nebudou z důvodu předvánočního shonu tolik ostražití.


Podvod začíná obyčejně vypadající zprávou na jakékoliv sociální síti a pak: „podvodník osloví klienta pod profilem někoho z jeho přátel s žádostí o zaslání nějakého finančního obnosu – obvykle ve výši 30 až 50 Kč,“ popisuje zástupce banky. 


„Klientovi následně přes Facebook pošle odkaz na platební bránu a požádá ho o výběr banky. Následně po výběru banky se zobrazí podvodná přihlašovací stránka internetového bankovnictví. Pokud klient údaje vyplní, podvodník je okamžitě zneužije“ , uvádí se v prohlášení České spořitelny.


Podvodníci našli i způsob jak obejít i potvrzovací SMS zprávy. „Aby se podvodník dostal k potvrzovací SMS zprávě, sdělí klientovi, že má nějaký problém s telefonem, a požádá, jestli si může nechat poslat autorizační SMS na telefon klienta s tím, aby mu ji klient následně přeposlal. Pokud tak klient učiní, může přijít o daleko vyšší částku. Skutečný majitel profilu, kterým podvodník klienta osloví, o podvodu pravděpodobně vůbec netuší“ , dodává zástupce banky a celou zprávu uzavírá slovy: „Upozorňujeme, abyste na podobnou zprávu v žádném případě nereagovali a nezadávali požadované údaje. Pokud jste to už ale udělali, doporučujeme vám okamžitě kontaktovat naši bezplatnou informační linku 800 207 207 a zablokovat přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví“ .


V případě, že jste se již stali obětí těchto počítačových podvodníků, kontaktujte co nejdříve svou banku a informujte ji.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz