Povánoční výprodeje jako nová příležitost pro podvodníky

V loňském roce se podvodníci z lidí snažili dostat peníze pomocí hrozby dluhů. V letošním roce však změnili taktiku, i přes to, že cíl je pořád stejný - propašovat virus do počítačů domácností.

V posledních dnech jste mohli obdržet email s poděkováním za objednávku, který informuje o objednávce počítačového příslušenství nebo spotřební elektroniky za desítky tisíc korun.

Email může působit velice důvěryhodně, jelikož internetový obchod Obchody24.cz skutečně existuje. Provozovatelé e-shopu se však od podvodných zpráv již distancovali.

„Chtěli bychom Vás informovat o výskytu zavirovaných podvodných e-mailů, které zneužívají jméno Obchody24.cz. Prosíme, v žádném případě neotvírejte přílohu a na e-mail nereagujte,“ varovali zástupci e-shopu Obchody24.cz.

E-mail obsahuje virus. Součástí e-mailu je také příloha, která má obsahovat údajnou fakturu, jež je důkazem závazné objednávky. Místo toho se v příloze ukrývá počítačový malware winpe/Kryptik.CEDX, stejně jako tomu bylo u podvodných pokusů v loňském roce.

„Důrazně proto varujeme uživatele před spouštěním přílohy u této zprávy,“ varoval bezpečnostní analytik Pavel Bašta z Národního bezpečnostního týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz