Pravidla pomáhající chránit zrak před poškozením

Už jste někdy slyšeli, že existuje syndrom počítačového vidění? Pokud ne, tak teď už o něm víte. Týká se až devíti lidí z deseti, kteří sedí u počítače aspoň 3 hodiny denně. Projevuje se pálením očí, bolestí hlavy nebo zhoršeným zaostřováním. Proto všem, kterých se to týká, odborníci radí pravidla, kterými si zrak chránit.


Jakmile dlouho sledujeme monitor, může se po nějaké době objevit pocit suchého oka, pálení očí, pocit, že je v očích písek nebo můžeme cítit řezání v očích. Oční lékařka Jana Mikšovská, z kliniky DuoVize, dodala, že jestliže se zmíněné stavy nezačnou léčit, dochází k osychání rohovky a tvoření vláken, jenž pocity ještě zhoršují. „Zároveň se oslabuje přirozená ochrana rohovky, epitel a slzný film, což usnadňuje průnik infekce rohovkou a vznik rohovkového vředu. Ten může vést až ke vzniku neprůhledné vrstvy na rohovce, k prasknutí rohovky nebo i nutnosti její transplantace,“ přidala varování lékařka Jana Mikšovská.


Dlouhým sledováním monitoru může dojít i k tzv. falešné krátkozrakosti, kdy dojde k ochabnutí přetěžovaného zaostřovacího svalu v oku. Jakmile má možnost oko odpočívat, sval se zregeneruje a zaostřování se zpět vrací do původního bezchybného stavu. Pokud ale k odpočinku oku nedochází, nebo jen velmi zřídka, může dojít ke krátkozrakosti trvalé, kdy zaostřovací sval ochablý již zůstane.


Dle současných studií trpí v České republice krátkozrakostí až pětina obyvatel. „Dnes se přikládá velký význam v progresi krátkozrakosti právě nadměrné zrakové zátěži do blízka,“ sdělila primářka oční kliniky docentka Šárka Skorkovská.


Pravidlo, které pomáhá: „20/20/20“

Dnešní doba neumožňuje, abychom se práci na počítači zcela vyhnuli. Proto se doporučuje zavést do denního režimu pravidlo nazvané 20/20/20. V běžném dni to znamená, že po každých dvaceti minutách sledování monitoru se minimálně na dvacet vteřin zaměřit na bod vzdálený alespoň 20 stop. Tato vzdálenost odpovídá přibližně šesti metrům. Cílem tohoto cvičení je ulevit zaostřovacím svalům, k procvičení očí a nedojde k vysychání rohovky.


Ptáte se, jaká je doporučovaná vzdálenost očí od monitoru? Dle optometricky Veroniky Halíkové je to přibližně 60 centimetrů. A dalším doporučením je výška monitoru, která by měla být ve výšce očí. Tato výška je ideální pro správné držení hlavy, navíc tím předejdete i bolestem hlavy, očí, zad a páteře.


Máte děti a ptáte se, jaká opatření jsou vhodná u dětí? Paní Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko doporučuje, střídat různé druhy činností, aby nedocházelo k jednostranné zátěži. Dítě by mělo střídat pohled na dálku, na blízko a na střední vzdálenost. Tomu odpovídá jakékoliv hraní venku, doma a lze to proložit např. i krátkodobou hrou na počítači.

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz