Teprve sedmnáctiletý hacker spolu s dvěma kamarády vylákal od Čechů milióny korun.

Od konce roku 2013 nabourávali účty lidí na sociálních sítích, díky čemuž si přišli na téměř tři milióny korun. Nabouráním do cizích účtů mohli posílat žádosti o nevysoké příspěvky přátel a tím se jim otevíraly cesty k jejich bankovním účtům. Informovala o tom mluvčí Policie ČT Iveta Martínková a dodala, že nejmladšímu z pachatelů bylo pouhých 17 let.


Ptáte se, jak to provedli?

Způsob byl velmi jednoduchý a Iveta Martínková ho popsala: „Skupina osob na internetu vytvořila podvodné stránky určené k hlasování. Na tyto stránky pak během údajného hlasování poškozeným poslali odkaz, kde je vyzvali, aby zadali své přihlašovací údaje k jedné konkrétní sociální síti. Tímto způsobem se pachatelé dostali nejen k profilům poškozených, ale i přihlašovacím údajům včetně hesla“.


Hackeři využili získaných přihlašovacích údajů. Přihlásili se na účty původních majitelů a jejich jménem oslovovali další známé a přátelé s prosbou na zaslání malých částek. Nezapomněli k žádosti vždy připojit nějaký „důvod“ proč finance potřebují. „Pakliže někdo z přátel na tuto výzvu zareagoval, pachatelé ho požádali, aby peníze převedl jako expresní platbu přes platební bránu, ke které mu podvodníci také poslali odkaz. I tyto odkazy pro provedení platby však byly vytvořeny samotnými podvodníky a sloužily k tomu, aby se pachatelé dostali k přístupovým údajům na internetové bankovnictví či údajům platební karty oběti“, informovala mluvčí Policie Iveta Martínková.


Způsob jak pachatelé získali unikátní číselný kód k provedení platby mluvčí popisuje: „Následnou okamžitou komunikací opět přes sociální síť pak pachatelé od těchto poškozených získali také potřebný unikátní číselný kód, který je potřeba k provedení platby prostřednictvím internetového bankovnictví. Tímto jednáním si podvodníci umožnili přístup k účtům poškozených“.


Konečné číslo poškozených se může ještě navýšit

Policie v tuto chvíli vyšetřuje tři podezřelé mladíky ve věku 17 až 20 let. Prošetřuje se i možnost, že se podvodů účastnily i další osoby. Zaznamenáno je v tuto chvíli více než 250 poškozených v celé České republice. Škoda je zatím vyčíslena na necelé tři milióny korun, ale číslo ještě nemusí být konečné.


Policejní mluvčí radí všem uživatelům sociálních sítí: „Kriminalisté chtějí v této souvislosti před takovými nebo obdobnými podvody varovat širokou veřejnost. V žádném případě nikde neuvádějte údaje, které by mohl kdokoli zneužít. Jak je i na tomto případu patrné, nikdy nemůžete vědět, kdo za monitorem skutečně sedí, i přestože vám píše z profilu vašeho známého“.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz