Smartphone a baterka s týdenní výdrží?!

Všichni to znáte. Chytré telefony nabízejí tolik aplikací, tolik možností, že baterka je po několika hodinách používání prázdná. A to je důvod, proč se výrobci chytrých telefonů snaží docílit delší výdrže baterky na jedno nabití. Řešením se zdají být vodíkové palivové články.


Takové řešení hledá britská společnost Intelligent Energy. Chce nabídnout ekologické a efektivní řešení, díky kterému by se výdrž baterky v mobilu prodloužila na několik dní. A právě takový mobil, resp. jeho prototyp, čerpající energii z vodíkových palivových článků, byl představen již loni v listopadu.


Systém bude podobný jako tomu je u ekologických automobilů. Rozdílná je jen velikost použitých výrazně menších článků a prozatímní výsledky jsou velmi slibné. Smartphony s těmito články umí zajistit až týdenní výdrž baterie na jedno nabití, což pamatují majitelé klasických mobilních telefonů.


Společnost Intelligent Energy je přesvědčena, že do období dvou let by technologie vodíkových palivových článků mohla být samozřejmostí. Výrobce smarphonů, jehož tato technologie zaujala, podepsal ze společností Intelligent Energy dohodu a rozhodl se investovat 7,6 miliónů dolarů. Jméno tohoto obchodního partnera však prozrazeno nebylo.


Ptáte se jak je palivový článek veliký? Možná Vás odpověď překvapí, ale palivový článek vyrobený pro chytré telefony je tak tenký, že by se vešel do telefonu iPhone 6. Právě tento telefon byl zvolený pro testování technologie palivových článků. Nic ale nenaznačuje tomu, že by tajným obchodním partnerem byla právě společnost Apple. V případě, že by výrobci chtěli tuto technologii využít do nových smartphonů, bude třeba vymyslet jisté kompromisy co se vzhledu a designu týče. Budou totiž třeba v telefonech větrací otvory pro odbod vodní páry. Vodíkový palivový článek vytváří energii smícháním vodíku a kyslíku, jako odpad pak vzniká teplo a voda. Také je třeba dořešit doplňování vodíku. Společnost Intelligent Energy pro tento účel přizpůsobila sluchátkový konektor. Zda to bude finální řešení je nejisté, protože je otázkou, zda by se uživatelé těchto smartphonů vzdali možnosti poslouchat hudbu sluchátky ve prospěch delší výdrže baterky.


Vodíkové články nejsou ve světě mobilů novinkou

Společnost Intelligent Energy je v oblasti energetiky profesionál díky svým více jak 25 letům zkušeností. Ty společnost získala například s vodíkem poháněným londýnským taxíkem nebo s palivovými články pro leteckou společnost Boeing. Americký managín Time označil v roce 2005 vodíkový motocykl jako jeden z nejúžasnějších vynálezů toho roku. A není tomu tak dlouho, kdy společnost Intelligent Energy dostala ocenění za přenosnou nabíječku Upp. Jedná se o větší verzi představeného prototypu spartphonu poháněného palivovými články. Oceněná nabíječka má dvě části, z čehož jednu tvoří samotná vodíková kazeta. Pokud byste se ptali na cenu zmíněné externí nabíječky, není zrovna z těch nejlevnějších. Cena je 149 britských liber (cca 5200 Kč) a v ceně je zahrnuta o jedna vodíková kazeta.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz