Tablet místo sedativ?

Na nedávném Světovém setkání anesteziologů v Hongkongu přišli lékaři na velmi zajímavé zjištění. Dle proběhlého výzkumu by děti v některých případech mohly dostat, místo tišících látek, do ruky na hraní tablet se zajímavou hrou. 

Výzkum zahrnoval děti v rozmezí od čtyř do deseti let čekající na operaci v celkové anestezii. Děti byly rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina dostala uklidňující lék midazolam, druhá dostala iPad s hrou adekvátní k věku pacienta.

„Dva nezávislí psychologové následně zaznamenávali úzkost malých pacientů ve čtyřech momentech: při příjezdu do nemocnice, odloučení od rodičů, podání anestezie a pobytu na pooperačním pokoji,“ informuje stránka eurekalert.org. 

Dále se ve výzkumu sledovala úzkost rodičů a spokojenost sester, které mohly být u dětských pacientů i během operace, na rozdíl od rodičů. Studii popisuje sám autor, Dominique Chassard slovy: „Naše studie ukázala, že úzkost dětí a rodičů před anestezií zmírňuje iPad stejnou měrou jako midazolam,“ 

Co se týče spokojenosti sester i rodičů, tak ta byla vyšší u skupiny dětí, které měly možnost zabavit se iPadem. Bylo tedy prokázáno, že někdy opravdu stačí, když se dítě zabaví hrou místo užití pilulek.

 

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz