Zenbo – aneb „číslo 5 žije“!

Na letošní výstavě Computex Asus velmi překvapil. Neukázal totiž novinku ze svého oboru – spotřební elektroniky, ale pro překvapení zašel do světa robotů.
 Pokud jste viděli film Číslo 5 žije nebo E.T. mimozemšťan, asi tušíte, jak by takový robot mohl vypadat. Společnost Asus přišla s novodobou podobou robota, který Vám může být jak společníkem, když jste sami, ale i říct pohádku na dobrou noc, pomoci uvařit apod. S trochou nadsázky je zmíněným robotům opravdu podobný. Podle tvůrců by se měl stát členem domácnosti a zveřejněná cena je 599 USD (cca 14500 Kč). Co je zatím tajemstvím, je termín uvedení do prodeje. Vlastně i technické podrobnosti nebo zvolený operační systém jsou zatím neveřejné.
 

Co robot umí?

Robot umí komunikovat přes dotykovou obrazovku, která je nad jeho kulatým tělíčkem. Pohyb mu zajišťují kolečka po stranách. I design je velmi líbivý a povedený. Je vybavený kompletním komunikačním systémem, takže na jednu stranu dokáže zaznamenat zvuk i obraz a na druhou stranu může využít stereoreproduktory a dotykový displej na hlavě. Ten může soužit pro několik věcí: zobrazování hledaných informací, ovládání pro další přístroje nebo na něm je roztomilý obličej. Další informace lze zjistit na oficiálních stránkách výrobce. Jak ale bude doopravdy fungovat ukáží až testy.

Vývojáři mu teprve vdechnou život

Pro společnost Asus je robot nesoucí jméno Zenbo platforma otevřená pro další vývojáře, kteří do ní mohou nabízet vlastní aplikace. Představa užití roztomilého robota je tedy např. pro děti, kdy jim může číst pohádky, hrát s nimi interaktivní hry nebo pouštět videa. Vychytaná je třeba možnost propojení k chytrému náramku. V případě, kdy se dítěti něco stane (úraz, pád apod.), dá Zenbo vědět nadefinovaným kontaktům.

Co Zenbo nabídne dál?

Zenbo by jakožto nový člen rodiny měl hravě zvládnout úkoly jako ovládání televize a dalších spotřebičů, zatáhnout žaluzie nebo ztlumit světla. Hodně záleží na vývojářích, jaký směr mu díky přidaným aplikacím dají. V podstatě se jedná o pomocníky typu Amazon Echo nebo Google Home, jen na kolečkách a díky obličeji na displeji i s „emocemi“.Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz