Nová vlna podvodných faktur

Hackeři nezahálí ani o prázdninách, ba naopak. Oprava údajného problému při fakturaci nebo nová faktura s požadavkem na rychlé zpracování, to jsou nové taktiky, jejichž cílem je dostat do vašeho nebo firemního počítače virus. Před novou vlnou takových faktur nyní varuje Národní bezpečnostní tým České republiky.

„Po delší době se opět objevily falešné faktury, které jsou aktuálně rozesílány do e-mailových schránek uživatelů v ČR. CSIRT.CZ již požádal o zablokování zdroje těchto zpráv. Doporučujeme v žádném případě neotvírat přílohu těchto zpráv,“ píší odborníci z týmu. **Počet útoků roste, velí na poplach ** Zatímco množství „neškodné“ nevyžádané pošty klesá, na její místo se derou mnohem nebezpečnější tzv. phisingové útoky. Ty se šikovně snaží pod různými záminkami přesvědčit uživatele, aby si stáhli a nainstalovali různé závadné prográmky.

Ale nebezpečí nečíhá jen na podvodných stránkách a v přílohách e-mailů. Podle tento týden zveřejněné studie společnosti Cisco se kyberzločinci vracejí k osvědčeným zbraním. K útokům tak znovu využívají Flash i makra v Microsoft Office.

„V minulosti se zdálo, že využívání maker k napadení počítačů postupně vymizí, protože prostřednictvím oprav je Microsoft ve svých aplikacích vypnul a uživatel je musel ručně zapnout. Nová vlna těchto útoků je ale důkazem stále sofistikovanějších metod používaných kyberpiráty. Ti totiž využívají metod sociálního inženýrství, aby donutili uživatele makra zapnout a tím jim otevřeli cestu k napadení jejich počítačů,“ píše se ve výsledcích studie (pdf) Cisca. Od ledna do května 2015 se objevilo více než 60 nových útoků využívajících slabá místa ve Flashi.

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz