Podvodníci chtějící připravit lidi o peníze se vydávají za e-mail Seznamu

Za oficiální aplikaci Seznam.cz se vydává počítačový virus, který se začal šířit českým internetem. Díky němu se kybernetičtí podvodníci snaží přimět uživatele ke stažení podvodné aplikace a dovedou vybrat peníze z bankovního účtu i bez potvrzovací SMS zprávy.


V praxi síření počítačového viru vypadá nevinně. Po přihlášení do e-mailové složky uživatele Seznam.cz se objeví hláška informující o zavedení novinky One-Time-Password. Ve vyskakujícím okně se od podvodníků dozvíte: „One-Time-Password je systém generace jednorázových hesel pro vstup do vašeho účtu, které jsou platné během jedné minuty. Pro vaše pohodlí jsme připravili jednoduchou a pohodlnou aplikaci určenou pro chytré telefony. Nyní při každém přihlášení k vašemu účtu potřebujete otevřít naší aplikaci“. 


Virus se aktivuje až po přihlášení do emailové schránky na Seznam.cz. Proto se mnozí uživatelé E-mailové služby Seznam.cz mohou domnívat, že se jedná o oficiální výzvu společnosti Seznam.cz. Vzniklou situaci okomentovala mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová slovy: „Žádnou aplikaci pro dočasné heslo nemáme. Nikoho zároveň nevybízíme k žádné instalaci kvůli přihlášení k našim službám. Podobné chování počítače je způsobeno počítačovým virem“. 


V ohrožení je i mobilní telefon

Útočníci díky podvodné aplikaci nazvané Seznam OTP mají poté neomezený přístup k napadenému chytrému telefonu. Mají přehled o jakékoliv komunikaci probíhající přes napadený mobilní telefon, ať už to jsou e-maily, textové zprávy, ale i zadané hesla. Velmi snadno se kybernetičtí podvodníci dostanou i k autorizačním zprávám internetového bankovnictví a k vybrání bankovního účtu už to je jen krůček. Stejně snadné je pro podvodníky sjednat si prostřednictvím napadeného mobilního telefonu i půjčku.


Jedná se o jakési pokračování útoků, které začaly terorizovat majitelé e-mailových účtů Seznam.cz v červnu 2014.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz