Podvodníci nabízejí předražené domény po telefonu

Malé firmy a živnostníci bývají často terčem spekulantů, kteří se snaží dobře připraveným telefonickým rozhovorem přimět podnikatele ke koupi domény s názvem jeho firmy za několikanásobnou cenu než je běžné.


Podvodníci využívají zákonné možnosti uzavřít smlouvu po telefonu. Stačí tak chvíle nepozornosti a může dojít k závazku finančního plnění, aniž by došlo k reálnému podpisu smlouvy.

Scénář se velice často opakuje. Podovníci volají s tím, že o doménu, která nese název firmy podnikatele, má zájem konkurence. Podvodník se snaží udělat dojem hodného skřítka, jehož moralní povinností je daného podnikatele informovat a dát mu tak před konkurencí náskok. Podnikatel většinou slovně souhlasí s registrací domény, aniž by tušil, že se tím zavazuje k zaplacení neúměrně vysoké částky.

Dohoda po telefonu má platnost smlouvy. Pokud takový hovor splní určité náležitosti, nabude právní platnosti a stává se z něho smlouva.

Jaká je prevence?

Základním pravidlem je neuzavírat žádné podobné dohody po telefonu, odolat nátlaku zkušeného manipulátora a telefon ukončit. Dobré je také kontaktovat svého registrátora a ověřit si fakta. Zákaznická podpora je velice často o podvodných praktikách informována a mohou vám poradit.

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz