Pozor na osobní údaje

Neodolatelných nabídek po telefonu je čím dál víc, potěší-li volající podobnou nabídkou také Vás, je nejlepší hovor ukončit se slovy „děkuji, nemám zájem“. Ušetříte tak nejenom čas, ale vyhnete se podvodům s osobními údaji, kdy z nás podvodník pod různými záminkami vytáhne vše od data narození, až po rodné číslo a produkt či službu nám bez našeho vědomí sjedná.


Jedná-li se o průzkum mínění, jsou postačujícími klasifikačními údaji město a věk (ne přesná adresa a datum narození). Volá-li nám někdo, kdo se představí jako naše banka či náš telefonní operátor, je více než divné, pokud se nás ptá, kolik běžně provoláme či kolik si půjčujeme. (To by jako náš operátor či banka měl vědět) Jde tady o zneužití jména a ve skutečnosti nám volá externí prodejce.

Pokud se někdo na telefonu tváří jako naše banka a potřebuje naše rodné číslo či jiný osobní údaj pro potvrzení identifikace, jedná se opět o podvod. Naše osobní údaje jsou citlivá data, podobně jako např. PIN k platební kartě. Takováto data slouží vždy pouze k autorizaci nějakého požadavku. Je potřeba rozlišovat, zda voláme sami nebo nám „banka“ volá sama od sebe. Pokud voláme sami na infolinku banky a chceme zadat příkaz k úhradě skrz telefonní bankovnictví nebo si chceme nechat zablokovat platební kartu z důvodu ztráty, je v pořádku, že po nás banka chce osobní údaje – musí provést naši identifikaci a my náš požadavek autorizujeme právě osobními údaji, které známe jenom my. Ale pokud nám volá sama banka a nabízí nám úvěr, což je samo o sobě podezřelé, určitě po nás nemůže chtít osobní údaje. V takovémto případě je nejlepší hovor ukončit.

Zdroj a foto

Ajax loader
spam@feldhost.cz