Konec roamingu? Vypadá to, že ano!


V noci na středu proběhlo velmi důležité jednání. Zástupci členských zemí EU se na něm domluvili, že od léta by měli lidé platit za roamingový hovor stejně, jako kdyby byli doma. Také se shodli na podobě poplatků, jak si je budou mobilní operátoři účtovat. 

Dle místopředsedy komise pro digitální jednotný trh Andruse Ansipa skončí platby za roamingové hovory v EU dne 15. června. Připomeňme, že během loňského jara proběhlo snížení roamingových poplatků a letos v červnu zmizí prakticky úplně. Dohoda musí být formálně schválena členskými státy a europarlamentem.


Andrus Ansip dohodu komentuje na Twitteru slovy:* „Dnešní dohoda o velkoobchodních cenách roamingu je důležitým krokem k jednotnému digitálnímu trhu. Jen tak dál!“*


Dosažený kompromis znamená od 15. června pro velkoobchod strop na 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabajt dat, která se bude postupně v pěti letech snižovat až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabajt dat od ledna 2022.

Vazba na SIM, kde žijete.

Dle nastavených pravidel se předpokládá, že každý uživatel mobilního telefonu bude používat SIM země, ve které žije. Operátoři zmínili obavy, aby si lidé nevolali ze SIM karet země, kde je volání výrazně levnější, jako je například Rumunsko. Pokud se tak stane, má operátor možnost zákazníka upozornit a pak účtovat drobný příplatek. Komise navrhla maximálně 0,04 eura (1,08 Kč) za minutu volání, 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu a 0,0085 (0,23 Kč) za každý MB datového přenosu. To se ale nelíbí operátorům. Tvrdí, že kvůli těmto regulacím nebudou mít dost peněz na rozvoj sítí.Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz