Jsou šifrované zprávy na internetu nepřijatelné?

Komunikační sítě šířící zprávy v globální počítačové síti, jakou je například i Whatsapp, byly aktuálním tématem na nedělním jednání v Londýně. Právě zde se vyslovila britská ministrně vnitra Amber Ruddová proti vyspělým šifrovacím metodám. Totiž právě aplikace Whatsapp byla použita atentátníkem Khalidem Masoodem těsně před středečním útokem v Londýně.

Často zmiňována byla především šifrovací metoda E2EE (end-to-end encryption). Funguje na principu, že zprávy posílané přes internet mohou číst pouze odesílatel a příjemce. Poskytovatel internetového spojení nejenže zprávu nemůže číst, ale nemůže do ní ani nahlédnout, protože ji nerozumí. Nemůže obsah zpráv eni předat třetí straně, kterou by mohla být třeba tajná služba nebo protiteroristická složka.

Amber Ruddová komunikační aplikace s podobným šifrováním označila za „absolutně nepřijatelné“. Jak sdělila pro BBC: „Je to absolutně nepřijatelné, teroristé by neměli mít žádný úkryt. Musíme zajistit, aby služby jako je Whatsapp neumožňovaly teroristům vzájemně komunikovat.“ Dle názoru ministrně by britské tajné služby mají mít přístup k obsahu zpráv.

Připomeňme jen, že středeční atentátník Masood u britského parlamentu zabil 4 lidi a 50 zranil. Nejdřív do kolemjdoucích najel autem a pak, než ho zastřelila policie, útočil nožem.

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz