LTE na ústupu?


Dle průzkumu zveřejněného na veletrhu Mobile World Congres (MWC) v Barceloně bude v roce 2025 zhruba 1,1 miliardy mobilních zařízení využívat sítě 5G. To znamená, že každé osmé mobilní připojení k internetu bude přes síť 5G. Předpokládá se, že první dítě budou vznikat po roce 2020.

Zhruba 99 procent populace v České republice využívá technologii LTE, kterou nabízejí všichni tři operátoři. Nicméně ta by již měla být na ústupu, protože bude nahrazena sítí 5G. Nyní je změna ve fázi, kdy se čeká na dokončení a přijetí technických standardů. Bez nich není možné začít vyvíjet koncová zařízení, tedy telefony a modemy. Samotné přijetí standardu se očekává během příštího roku.

V čem je síť 5G jiná?

Zásadní rozdíl mezi LTE a 5G je rychlost a cena. Síť 5G nabídne mnohem vyšší rychlost, přičemž za nižší cenu. Pokud mluvíme u LTE maximálně o stovkách megabitů za sekundu (Mbit/s) a reálné rychlosti se pohybují spíše v desítkách megabitů, technologie 5G slibuje připojení o rychlosti až 20 gigabitů za sekundu (Gbit/s) a odezvu sníženou na jednotky milisekund.

Veletrh MWC se bude ve španělské Barceloně konat až do čtvrtka 2. března.


Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz