Virtuální realita u soudu

Virtuální realita vznikla hlavně pro hráče počítačových her. Ale doba se mění a její využití se možná najde i u soudu při projednávání závažných kriminálních kauz. V současné době je na univerzitě Staffordshire testována technologie, díky které se budou moci porotci tzv. Korunních soudů přenést na místo činu. Pokud se technologie osvědčí, umožní tak porotcům mnohem lépe pochopit celý případ. 

Jak popisují stránky bbc.com „Evropská komise podpořila projekt částkou 140 tisíc liber. Využívají se zelená pozadí, helmy s virtuální realitou a technologie ze světa her a počítačů“. A doktorka Carolin Sturdy Colls dodává: „Chtěli jsme, aby mohla policie lépe zachytit zločin a porotci jej pochopili jako nikdy předtím“.
 

Jak to bude v praxi?

Pokud se technologie osvědčí a dojde k jejímu využívání, bude to fungovat následovně. Vyšetřovatelé díky různých technologiím prošetří a zaznamenají místo činu. Porotci si poté jen nasadí helmu a díky virtuálnímu prostředí se budou moci na místě činu procházet a rozhlížet.

V současné době je realita britských soudů někde jinde. „Nedávno jsme u Korunního soudu přešli na počítačový systém, ale je poruchový a brzdí nás. Vracíme se zase k tužce a papíru,“ říká advokát Jason Holt, který nadšená očekávání mírně zmenšuje. 

Zdroj

Ajax loader
spam@feldhost.cz